دولت کمک کند عشایر کوچ خود را با کمترین مشکل انجام دهند
رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: با 60 تا 65 میلیارد تومان می توانیم بخشی از هزینه های کوچ ماشینی عشایر را پرداخت کنیم.
1400/01/18

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپورعلائی مقدم اظهار داشت: برنامه‌هایی برای کوچ سالم و بهداشتی عشایر طراحی کرده‌ایم و امیدواریم دولت کمک کند تا عشایر کوچ خود را با کمترین مشکل انجام دهند.

وی با تاکید بر اختصاص یارانه و کمک برای کوچ ماشینی عشایر، گفت: با محاسباتی که انجام داده ایم با 60 تا 65 میلیارد تومان می‌توانیم بخشی از هزینه‌های کوچ ماشینی عشایر را پرداخت کنیم و اگر بخواهیم کوچ به خوبی و مدیریت شده انجام شود و کمترین هزینه را از نظر مسائل بهداشتی و درمانی برای کشور داشته باشد، دولت و مجلس و سازمان برنامه و بودجه این بودجه را اختصاص بدهند.

علائی مقدم یادآور شد: سال گذشته نیز ما این موضوع را پیگیری کردیم اما متاسفانه تاکنون موفق نشده ایم یارانه کوچ ماشینی را بگیریم و انتظار ما این است سازمان برنامه و بودجه و دولت کمک کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: به تمام استانها ابلاغ شده و همکاران ما در سراسر کشور مدیریت می کنند تا کوچ را که تقریبا از 15 اردیبهشت ماه آغاز می شود به تعویق بندازیم و کمکها و مساعدتهایی از طریق اتحادیه ها و تعاونی های عشایری انجام شود تا عشایر به صورت ماشینی کوچ کنند.

وی افزود: ستاد و کمیته هایی در استانها تشکیل شده و فعال هستند تا عشایر با کمترین مشکل از قشلاق و میانبند عبور و به شرایط ییلاق و مراتع دسترسی پیدا کنند.

علائی مقدم همچنین بر رعایت مسائل و اصول بهداشتی در زمان کوچ و ارائه خدمات بهداشتی به عشایر در مسیر کوچ تاکید کرد و گفت: باید مراقبت کنیم کوچ عشایر بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا انجام شود.

عشایر با خشکسالی بسیار سختی مواجه هستند

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه عشایر عزیز در برخی از نقاط با خشکسالی بسیار سختی مواجه هستند، گفت: امسال نسبت به سال گذشته با دومولفه یکی کاهش بارش‌ها و افزایش میانگین دما و دوم تشدید بیماری کرونا مواجه هستیم.

علائی مقدم افزود: علوفه مرتعی دراستانهای جنوبی کاهش پیدا کرده و میانگین بارش کشور نسبت به 50 سال گذشته خیلی کم شده و در بعضی از مناطق این کاهش بارش تا 70 درصد است.

تعداد مشاهده خبر94 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal