تهیه نقشه کاداستری نیمی از اراضی کشاورزی
1399/11/18

رئیس سازمان امور اراضی گفت: طی 9 ماهه امسال 45 هزارو 767 فقره تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی شناسایی شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی کشور، علیرضا اورنگی در نشست خبری به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ‌افزود: از این میزان تغییر کاربری اراضی کشاورزی، 18 هزارو 638 فقره قلع‌وقمع بنا انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 80 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در 9 ماهه سال گذشته میزان قلع‌وقمع بنا 10 هزارو 342 فقره بوده است.

رئیس سازمان امور اراضی با بیان اینکه از سال 74 تا 85 قانون مشروط قلع‌وقمع تغییر کاربری اراضی نبود و بعد شامل اعمال قانون شد، تصریح کرد: از سال 1374 تاکنون حدود 320 هزار مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی شناسایی شده است.

وی اظهار کرد: براساس قانون تبصره چهار طرح‌های بخش کشاورزی در قالب دامداری‌ها، مرغداری‌ها و صنایع تبدیلی و تکمیلی بهینه‌سازی می‌شوند و از سال 94 تاکنون حدود 39 هزار مورد اجرایی شده است.

اورنگی در ادامه به وضعیت اراضی رفع تداخل شده در 10ماهه سال 99 اشاره کرد و با بیان اینکه تعداد پلاک‌های دارای نقشه تجمیعی یکهزار و 123 پلاک به مساحت دو میلیون و653 هزارو 78 هکتار است، گفت: از این تعداد جمعا 912 پلاک به مساحت یک میلیون و 967هزار و502 هکتار در کمیسیون استانی ثبت مالکیت اشخاص شده است. همچنین قبل از رفع تداخل اراضی ملی یک میلیون و  420هزار و 319 هکتار و اراضی غیر ملی 547 هزار و 183 هکتار بود که از بعد از رفع تداخل، اراضی ملی به یک میلیون و 272 هزار و 511 و اراضی غیر ملی به 694 هزار و 991 هکتار رسید.

به گفته وی در 10ماه امسال حدود 143 هزار هکتار اراضی رفع تداخل شده است.

وی ادامه داد: طبق الزامات ماده 54 رسیدگی به اعتراضات قبل از سال 94 در حیطه مراجع قضایی و کمیسیون‌های ماده واحده بود، تاکنون 10 هزار پرونده در کمیسیون ماده واحده و مراجع قضایی تعیین تکلیف کردیم.

اورنگی افزود: در امر مهم حفاظت و صیانت از اراضی کشاورزی به کمک همه مردم نیاز داریم که می‌تواند اثربخش باشد، از سال گذشته بر سامانه 131 متمرکز شدیم که برآیند را از لحظه دریافت اخبار تا رسیدگی پیگیری می‌کنیم.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: طبق آمار 10 ماهه 109 هزار و 592 فقره تماس تلفنی با سامانه 131 داشتیم که فقط پیام‌های مستقیم و پیام‌های مرتبط با تغییر کاربری غیرمجاز 26 هزار و 924 فقره بوده که به استان‌ها ارسال شده و اقدام کردند و نتایج خوبی داشته است.

وی درباره اجرای احکامی‌که از مراجع قضایی صادر شده است، گفت: یک هزار و 339 فقره حکم قضایی را قلع‌وقمع را اجرا کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک هزارو 268 فقره بود که 6 درصد افزایش داشته‌ایم.

اورنگی با بیان اینکه دولت و معاونت ریاست جمهوری برای افزایش نیرو پیگیر هستیم، افزود: بحث ضابط قضایی را در دستور کار قرار دادیم که می‌تواند اثربخشی در صحنه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه تغییر شکل لباس نیروهای حفاظتی سازمان امور ارضی را پیگیر هستیم، اظهار کرد: همچنین افزایش نیروی وظیفه را دنبال می‌کنیم که توانستیم از ستاد کل امریه بگیریم که 150 نیرو گرفتیم و به بخش تزریق می‌شود که کمک بزرگی برای سال آینده است.

اورنگی در پاسخ به این سوال که سازمان امور اراضی چه اقداماتی برای حفاظت از سواحل جنوبی کشور و غارهای نمکی واقع در استان هرمزگان در برابر احداث مزارع میگو انجام داده است، گفت: در قانون به سازمان امور اراضی تکلیف شده که حرایم مربوط به تأسیسات، مراکز نظامی و میراث فرهنگی در واگذاری اراضی ملی و دولتی رعایت شود و استعلامات نیز از مراجع قانونی اخذ شود. اتفاق اخیری که در واگذاری مزارع پرورش میگو در جزیره قشم افتاد این بود که میراث فرهنگی اعلام کرد که به دلیل وجود غار نمک باید حرایم در احداث مزارع رعایت شود. خوشبختانه با تفاهماتی که انجام دادیم قرار است حدود 750 هکتار از این واگذاری‌های مزارع پرورش میگو که در حریم غارنمک بود جابه‌جا شود و عرصه‌های جایگزین در جای دیگری به آنها تعلق گیرد.

تعداد مشاهده خبر1014 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal