1200 تن بذر محصولات علوفه ای دیم تامین شد
1399/10/24

1200 تن بذر محصولات علوفه ای دیم برای کشت در سال زراعی جاری تامین شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارتخانه بابیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: از 1200 تن بذر محصولات علوفه ای دیم تامین شده، یک هزار تن آن داخلی و 200 تن دیگر وارداتی و جزو ارقام جدیدی هستند که در داخل موجود نمی باشد.

فرامک عزیز کریمی، سطح زیر کشت محصولات علوفه ای جدید دیم در سال زراعی جاری را 34 هزار هکتار پیش بینی کرد و افزود: این سطح علاوه بر 80 هزار هکتار از اراضی دیم زیر کشت یونجه و شبدر است.

وی با اشاره به محصولات دیم جدید شامل انواع ماشک ها، نخود علوفه ای، خلر و مخلوط غلات و لگوم ها، اظهار داشت: کشت پاییزه علوفه های جدید از برنامه های مهم اصلاح الگوی کشت در دیمزارها است.

عزیز کریمی برآورد کرد: از این سطح، حدود 550 هزار تن علوفه در اراضی دیم بدست آید.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، سطح کشت محصولات علوفه ای در سال زراعی 98-97 را حدود 1050 هزار هکتار و میزان تولید از این سطح را حدود 22 میلیون تن عنوان کرد.

به گفته وی سیستان و بلوچستان با تولید بیش از یک میلیون و 177 هزار تن، اصفهان با 715 هزار و 870 تن، آذربایجان غربی با 691 هزار و 186 تن، آذربایجان شرقی با 602 هزار و 322 تن، گلستان با 551 هزار و 928 تن و مازندران با 513 هزار و 953 تن از جمله  استان های برتر تولید محصولات علوفه ای در سال زراعی 97-98 بوده اند. عزیز کریمی افزایش بهره وری گیاهان بومی و معمول کشور، تغییر فصل کاشت و توسعه محصولات علوفه ای پاییزه، توسعه کشت محصولات علوفه ای کم آب بر، استفاده از پتانسیل دیمزار ها و توسعه کشت محصولات علوفه ای دیم،تولید علوفه با گیاهان شورزیست و تولید دانه هایی مانند ارزن، سورگوم و تریتیکاله به منظور کاهش وابستگی به واردات ذرت دانه ای را از سیاست های معاونت امور زراعت در حوزه محصولات علوفه ای برشمرد.

وی افزود: در راستای این سیاست ها، محصولات کم آب بر با بهره وری بالا از جمله چغندر علوفه ای، ارزن علوفه ای و سورگوم در کشت های بهاره و کشت غلات زمستانه به صورت خالص یا مخلوط با لگوم ها مانند قصیل جو و تریتیکاله به صورت خالص یا مخلوط با ماشک ها و گلرنگ علوفه ای به عنوان گیاهان جایگزین توسعه یافته است.


تعداد مشاهده خبر483 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal