فعالیت 300 شرکت تعاونی تولیدی در پروژه‌های ملی
1399/10/22

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری، تعاونی تولید و سهامی زراعی سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: اگر تعاونی‌های تولیدی تقویت و حمایت شوند، کمک‌رسان کشاورزان از تهیه نهاده‌های کشاورزی تا مدیریت منابع موجود خواهند بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تعاون روستایی، حمید زارع قنات نوی در نشست خبری با بیان این که نظام بهره‌برداری کشاورزی یک سازه اجتماعی است، اظهار کرد: این سازه برای افزایش راندمان، بهره‌وری از منابع آب و خاک و تولید اقتصادی نیازمند فرآیند مداوم طراحی، ساخت و ترمیم است. تشکیل یک سازه اجتماعی در قالب یک نهاد سازمان یافته نیاز به مطالعه مدل‌های هزینه، سرمایه و تقویت دائمی دارد.

وی ادامه داد: در توسعه و مدیریت نظام بهره‌برداری اهدافی داریم. از جمله این اهداف افزایش بهره‌وری از منابع تولیدی، افزایش درآمد بهره‌برداران کشاورزی و افزایش کارایی و اثربخشی نظام‌های بهره‌برداری موجود است.

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی اضافه کرد: اراضی موجود در کشور خرد و پراکنده هستند و اشکال مختلفی دارند. یکی از وظایف ما ساماندهی این اراضی خرد است.

به گفته وی، در توسعه و مدیریت نظام بهره‌برداری، ارتقای ساختار سنتی به سمت ساختارهای نظام‌مند است.

چالش‌های موجود در بخش کشاورزی و الگوهای موجود در نظام بخش بهره‌برداری

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین به چالش‌های موجود در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: خرد بودن و پراکنده بودن اراضی، غیراقتصادی بودن واحدهای تولیدی و امثال آن از جمله چالش‌های پیش‌روی بخش کشاورزی است و شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، ما را الزام کرده که نظام‌های بهره‌برداری را ارتقا دهیم.

زارع همچنین به الگوهای موجود در نظام بخش بهره‌برداری اشاره کرد و گفت: یکی از این الگوها شرکت‌های تعاونی تولیدی است.

به گفته وی 1445 شرکت تعاونی تولیدی در ایران وجود دارد که سه میلیون و 300 هکتار از اراضی کشور تحت پوشش این تعاونی‌های تولیدی هستند و 420 هزار نفر نیز در این تعاونی‌ها فعال هستند.

این مسئول الگوی دیگر در نظام بهره‌برداری را شرکت‌های سهامی – زراعی دانست که در این شرکت‌ها کشاورزان سهامدار هستند.

به گفته وی، 33 شرکت سهامی زراعی در ایران وجود دارد که 90 هزار هکتار از اراضی کشور را تحت پوشش دارند و 8000بهره بردار نیز سهامدار آن هستند.

زارع خاطرنشان کرد: از جمله دیگر الگوهای موجود در نظام بهره‌برداری شرکت‌های کشت و صنعت خصوصی است که این شرکت‌ها 3600 هکتار از اراضی را تحت پوشش دارند.

وی آخرین الگوی موجود در نظام بهره‌برداری را نیز نظام بهره‌بردار خانوادگی دانست که به شکل خرده دهقانی است.

طرح‌های ملی کشاورزی در ایران

زارع قنات نوی در ادامه به طرح‌های ملی کشاورزی در کشور اشاره کرد و گفت: فاز نخست طرح احیاء و توسعه 550 هزار هکتاری اراضی خوزستان و ایلام در سطح 295 هزار هکتار برای حدود 17 هزار و 800 بهره‌بردار انجام شد. در فاز نخست این طرح 110 شرکت تعاونی تولیدی ایجاد شدند و مشغول فعالیت هستند.

وی همچنین به طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب اشاره کرد و گفت: در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان و ایلام پروژه‌ای با مساحت 223 هزار هکتار در نظر گرفته شده است که از 200 الگوی بهره‌برداری 171 الگو شامل شرکت‌های تعاونی تولیدی، سهامی – زراعی و بعضا کشت و صنعت هستند تشکیل شدند. تعداد بهره‌برداران این پروژه 58 هزار نفر هستند و سیستم مدیریت آن هم مانند طرح خوزستان و سیستان تشکیل گروه‌های هم‌آبی است .

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به طرح آبیاری 46 هزار هکتاری اراضی سیستان که در استان سیستان و بلوچستان و در پنج شهر آن اجرا شده است تصریح کرد: این طرح دارای 17 الگوی نظام بهره‌برداری است و 16 واحد عمرانی نیز برای آن تشکیل شده است. برای این 46 هزار هکتار 65 هزار بهره‌بردار وجود دارد که این 65هزار نفر گروه‌های هم‌آب تشکیل داده‌اند.

تعاونی‌های تولید نیازمند حمایت هستند

وی در پایان گفت: اگر تعاونی‌های تولید توانمند شوند و پایدار بمانند، می‌توانند کمک‌رسان مردم باشند و از تهیه نهاده‌های کشاورزی و مکانیزاسیون تا مدیریت منابع آب به کشاورزان کمک کند. در این تعاونی‌ها کارشناسان کشاورزی بسیاری حضور دارند ولی این تعاونی‌ها نیازمند حمایت هستند تا به مرور زمان توانمند شده و در نهایت به مردم واگذار شوند.

تعداد مشاهده خبر238 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal