تمدید ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر تا پایان سال 2021
1399/10/06

ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر با تصمیم کلیه اعضا تا پایان سال 2021 میلادی تمدید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، در چهارمین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری از منابع زنده آبی دریای خزر و مدیریت منابع مشترک مزبور که طی روزهای 3-1 دی ماه سال جاری به ریاست دکتر خون میرزایی معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران به طور مجازی برگزار شد، ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر با تصمیم کلیه اعضاء تا پایان سال 2021 میلادی تمدید شد و صید این گونه ماهیان، صرفا برای اهداف بازسازی ذخایر و تحقیقات صورت می گیرد. این ممنوعیت از سال 2010 میلادی اعمال شده است.

معاون مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان شیلات و معاون نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر و مدیریت منابع مشترک مزبور با اعلام مطلب فوق گفت: در این اجلاس هریک از اعضا، گزارش صید منابع زنده مشترک آبی شامل ماهیان خاویاری، کیلکا ماهیان و فک در سال 2019 را ارائه کردند.

مرتضی مهران‌پور با اشاره به ارائه گزارش ارزیابی ذخایر ماهیان خاویاری توسط طرف‌ها بیان داشت: این گزارش‌ها حاکی از کاهش ذخایر دریای خزر نسبت به سال قبل بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در این اجلاس، حجم صید گونه‌های مشترک برای سال 2021 به تفکیک گونه‌ها برای 5 کشور حاشیه دریای خزر تعیین و مقرر شد در اجلاس آینده این کمیسیون، تشکیل کارگروهی برای هماهنگی ارگان‌هایی که در راستای مبارزه با صید غیرمجاز فعالیت می‌کنند، مورد بررسی قرار گیرد.

معاون مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان شیلات افزود: همچنین در این اجلاس مقرر شد در سال آینده جلسات کارگروه‌های علمی و آبزی‌پروری که در سال جاری به دلیل بیماری کرونا برگزار نشده است به صورت حضوری و یا مجازی برگزار شود.

مهران‌پوراشاره کرد: اعضای این کمیسیون توافق کردند در اواخر ماه جاری در جلسه بررسی موافقت‌نامه مبارزه با صید غیرمجاز که به صورت مجازی با مدیریت ترکمنستان برگزار می‌شود، شرکت کنند.

وی تصریح کرد: در پایان این اجلاس، با توجه به مفاد موافقت‌نامه حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر مقرر شد از ابتدای سال 2021 جمهوری قزاقستان به مدت 2 سال ریاست کمیسیون مورد اشاره را عهده دار شود.

بنابر این گزارش، در سال های 2019 و 2020 ریاست کمیسیون را جمهوری اسلامی ایران عهده داربوده است. کشورهای حاشیه دریای خزر شامل جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، جمهوری قزاقستان و ترکمنستان اعضای این کمیسیون هستند.

گفتنی است؛ اعضای این کمیسیون در پایان اجلاس سه روزه، از مدیریت خوب جمهوری اسلامی ایران در سازماندهی و برگزاری شایسته این اجلاس تقدیر و تشکر کردند.

تعداد مشاهده خبر395 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal