نقش موثر صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی در نظام تأمین مالی
1399/10/02

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، بر وجود یک بازار مالی کارآمد برای تامین نیازهای مالی تولید کنندگان و توجه به ساماندهی نظام مالی و تامین منابع مورد نیاز بخش کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، دکتر جانعلی بهزادنسب در هم اندیشی جایگاه و نقش صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی در نظام مالی و تامین و تجهیز منابع در بخش کشاورزی گفت: با عنایت به اهمیتی که بخش کشاورزی در توسعه پایدار و تامین امنیت غذایی و روابط پیشین و پسین این بخش با بخش‌های اقتصادی دیگر دارد، وجود یک بازار مالی کارآمد و موثر که بتواند نیازهای مالی تولیدکنندگان، بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران را با هزینه مبادله‌ای مناسب فراهم کند، از پیش‌ نیازهای بنیادی توسعه بخش کشاورزی است، لذا توجه به ساماندهی نظام مالی و تامین منابع مورد نیاز در بخش کشاورزی ضروری است.

وی افزود: با توجه به مصوبه هیات وزیران در 23 آذر ماه امسال، این جلسه با هدف هم‌اندیشی و تبیین راهکارهای مناسب برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی به دسترسی آسان و سریع تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی به منابع مالی برگزار شده است. همچنین در این مصوبه اجرای طرح‌های بزرگ بخش کشاورزی پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق خاطرنشان کرد: این مصوبه که بنابه پیشنهاد کارگروه رفع موانع جهش تولید در هیات وزیران به تصویب رسیده است با هدف تسهیل در سرمایه‌گذاری برای تامین انواع نهاده‌ها و عوامل تولیدات کشاورزی واراداتی در داخل کشور و قطع وابستگی و جلوگیری از خروج ارز با رویکرد حمایت از تولیدات دانش بنیان، راهبری و مدیریت متمرکز و در نظر گرفتن روابط پسین و پیشین بخش کشاورزی ارائه شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: در این بسته حمایت از تامین مالی برای توسعه واحدهای تولیدکننده مشمول حمایت که توسط وزارت جهاد کشاورزی با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان برنامه و بودجه در مهلت تعیین شده تهیه شده و پس از تایید معاون اول رئیس جمهور عملیاتی می‌شود.

به گفته وی، مواردی چون ساماندهی و افزایش سرمایه صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، استفاده از تامین مالی جمعی برای هدایت سرمایه‌های خرد و متوسط برای سرمایه‌گذاری در واحدهای تولید کننده، بکارگیری و رویکرد صندوق برای پروژه‌های چند جانبه به منظور کاهش و مدیریت خطرپذیری، هماهنگی با ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استان‌های هدف به منظور بازاریابی جهت جذب سرمایه‌گذاری، ارایه تسهیلات حمایتی ارزان قیمت و استفاده از ظرفیت صندوق نوآوری و شکوفایی، استفاده از الگوی مشارکت عمومی – خصوصی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های پیشران، پیش‌بینی شده است.

بهزادنسب تصریح کرد: به منظور تحقق اهداف موضوع این تصویب نامه، زمین مورد نیاز طرح‌های مربوطه به صورت رایگان در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می گیرد. این اراضی تا زمانی که به فعالیت واگذاری اختصاص دارد، در اختیار بهره‌بردار خواهد بود و فاقد محدودیت زمانی است. آئین‌نامه اجرایی واگذاری اراضی به این طرح‌ها در چارچوب قوانین و مقررات در مهلت زمانی مقرر توسط وزارت جهاد کشاورزی تهیه و عملیاتی می‌شود و تمامی قوانین و مقررات حمایتی ناظر بر فعالیت‌های شهرک‌های صنعتی بر واحدهای تولیدی یاد شده با اولویت واحدهای مستقر در شهرک‌های تولید نهاده‌های کشاورزی نیز تسری می‌یابد.

وی افزود: بنابر تصویب‌نامه یاد شده به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌ای تولید داخلی و همچنین بهبود تراز تجاری محصولات کشاورزی مقرر شده است تا وزارت جهاد کشاورزی با استفاده از تمامی ظرفیت‌های مردمی، بخش خصوصی، سازمان‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی و همچنین مشارکت صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان نظام دامپزشکی، زمینه اجرای طرح‌های بزرگ در کل زنجیره تولید محصولات کشاورزی و غذایی را فراهم کند. وزارت جهاد کشاورزی با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اتاق تعاون و سایر نهادهای غیردولتی فهرست عناوین طرح‌ها و محصولات مورد حمایت را تعیین و اعلام عمومی کنند.

این مسئول ادامه داد: براساس این تصویب نامه به منظور بهره‌گیری از ظرفیت قانونی صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی و تجهیز منابع مالی جدید از طریق هدایت سرمایه‌های بخش غیردولتی، سازمان برنامه و بودجه مکلف است در صورت لزوم، سهم دولت را تا سقف 49 درصد برای ایجاد صندوق‌های تخصصی مورد نیاز طرح‌های مربوط، تامین کند. سازمان برنامه و بودجه کشور نیز مکلف است الزامات قانونی و اعتبارات لازم برای حمایت از طرح‌های مزبور را در لایحه بودجه سال 1400کل کشور و همچنین لایحه برنامه هفتم توسعه، پیش‌بینی کند.

وی بیان داشت: صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی با استفاده از ظرفیت‌های نهادی خود امکان ورود به سرمایه‌گذاری برای اجرای طرح‌های بزرگ را دارند. سازوکار مشارکت عمومی – خصوصی مدل مناسبی برای این امر محسوب می‌شود. همچنین برای عملیاتی کردن طرح‌های بزرگ در بخش کشاورزی می‌توان صندوق جدید پروژه (شرکت پروژه) ایجاد کرد و دولت نیز سرمایه خود را به میزان حداکثر 49 درصد تامین خواهد کرد.

بهزادنسب افزود: برای رسیدن به اهداف مصوبه مذکور، باید از رویکردهای جاری فعالیت صندوق‌ها فراتر رفت و به روش‌های نوین سرمایه گذاری مولد در بخش کشاورزی اندیشید.

در ادامه این وبینار علیرضا کردلو، کارشناس بازار بورس و سرمایه‌گذاری و دبیر کارگروه ملی کشاورزی تجاری معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، مباحث تخصصی مشارکت عمومی – خصویی را تشریح کرد.

گفتنی است؛ نشست هم‌اندیشی جایگاه و نقش صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی در نظام مالی و تامین و تجهیز منابع در بخش کشاورزی امروز با حضور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل و اعضای هیات مدیره و مدیران شرکت مادر تخصصی و نمایندگان این شرکت در صندوق‌های تخصصی– محصولی و استانی و مدیران عامل این صندوق‌ها به صورت وبینار برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر4602 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal