جایگاه نخست ایران در تولید گل محمدی و گلاب در جهان
1398/03/22

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشورمان مقام نخست تولید گلاب جهان، مقام نخست تولید گل محمدی و رتبه چهارم تولید انسانس گل محمدی را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، «حسین زینلی» روز چهارشنبه در جریان بازدید خبرنگاران از مجتمع تولید گلاب ایران گلاب، در منطقه نیاسر کاشان، افزود: پارسال با اقدام‌های انجام شده سطح زیر کشت گل محمدی در کشور پنج هزار هکتار افزایش یافت و بدین ترتیب از 24 مرز هزار هکتار گذشت. اکنون در کل کشور گلاب تولید می‌شود و بیشترین سطح کشت به استان فارس اختصاص دارد.

وی اضافه کرد: بیشترین تولید گلاب متعلق به کاشان با متوسط چهار تن در هکتار است. این در حالی است که متوسط عملکرد در کشور تولید 1.8 تا 2 تن در هکتار است.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی خاطرنشان ساخت: اکنون سه هزار و 500 هکتار گل محمدی در کاشان وجود دارد.

زینلی از تولید بذر اصلاح شده گل محمدی برای نخستین بار به نام «کاشان 91» خبر داد که در کل کشور کشت می‌شود.

وی گفت: پارسال حدود 10 میلیون دلار صادرات گل، گلاب و اسانس گل محمدی انجام شد.

زینلی با بیان اینکه پارسال حدود 194 هزار کیلوگرم گل به خارج صادر شد، ادامه داد: این میزان صادرات یک میلیون و 400 هزار دلار درآمد برای کشور به همراه داشت.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی گفت: پارسال سه میلیون و 857 هزار کیلوگرم گلاب به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد که ارزش درآمدی آن حدود هشت میلیون دلار بود.

وی میزان صادرات اسانس را 186 کیلوگرم با ارزش درآمدی 689 هزار دلار در سال عنوان کرد.

وی با بیان اینکه کشورمان در زمینه صادرات گل و گیاهان دارویی با مشکل مواجه نیست در عین حال از وجود مشکل در برگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد.

زینلی گفت: اگر مشکل برگشت ارز برطرف شود که البته اقدام‌ها در این خصوص آغاز شده میزان صادرات افزایش خواهد یافت.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی با بیان اینکه جهان بین 3 تا 4 تن انسانس گل محمدی نیاز دارد گفت: اکثر این نیاز توسط کشور بلغارستان و ترکیه تأمین می‌شود و ایران فقط 8 درصد این نیاز را تأمین می‌کند.

تعداد مشاهده خبر64 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal