کشت های گلخانه ای مصداق اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی/شهرک کشاورزی 5 هزار هکتاری در خوزستان ایجاد می شود
1397/07/20

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت:با ایجاد شهرک های کشاورزی بویژه در حوزه کشت های گلخانه ای و آبزی پروری می توان به بخشی از مشکلات استان از جمله مقابله با بیکاری و کاهش ریزگردها فائق آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک های کشاورزی،علی اشرف منصوری در دیدار با استاندار خوزستان که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و دیگر مسئولین برگزار شد،با اعلام این مطلب افزود:وجود سواحل خلیج فارس و رودخانه های کارون ،کرخه،دز و شاوور از جمله ظرفیت های مناسب خوزستان برای توسعه تولید انواع آبزیان است.

وی اظهار امیدواری کرد با کمک مسئولین استان، سازمان جهاد کشاورزی و سازمان شیلات ایران انشالله بزودی برنامه های مناسبی جهت احیاء برخی ظرفیت ها و توسعه شهرک ها تدارک دیده میشود.

منصوری در ادامه به تاثیرات توسعه کشت های گلخانه ای بر بهره وری آب و ایجاد اشتغال و همچنین رونق تولید و صادرات اشاره و تاکید کرد: با ایجاد کشت های متراکم، هم با مشکل کم آبی می توان مقابله کرد و هم اشتغال قابل توجهی نیز می توان در فرایند قبل از تولید،حین تولید و بعد از آن بوجود آورد و در واقع کشت گلخانه ای مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به این که وجود مرزهای آبی و دسترسی به بازارهای جهانی، استان خوزستان را از سایر استان ها متمایز می کند، از مسئولین استان خواست برای مهار کم آبی ،ایجاد اشتغال و رونق تولید و صادرات کانون توجه را به سمت توسعه شهرک های کشاورزی بویژه گلخانه ها و آبزی پروری معطوف نمایند .

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی همچنین به مسئله تولید خرما و وجود نخیلات وسیع در استان خوزستان اشاره کرد و ایجاد شهرک زنجیره تولید خرما با هدف بسته بندی و فرآوری این محصول با ارزش را در استان ضروری دانست و افزود:در صورت حمایت مسئولین منطقه،این شرکت آمادگی ایجاد این شهرک در استان خوزستان را دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی با اشاره به تفاهمنامه منعقده با استانداری از استاندار خوزستان خواست برای تسریع در راه اندازی شهرک های در حال ساخت، از منابع اعتباری استانی جهت کمک به ایجاد زیرساخت ها مساعدت نماید.

در این دیدار،استاندار خوزستان نیز با اشاره به کاهش آورد آب رودخانه های استان در سال های اخیر گفت:باید با برنامه ریزی و مدیریت صحیح و تقابل با کم آبی و افزایش بهره وری آب با توسعه ی شهرک های کشاورزی گلخانه ای و با رعایت سهم زیست محیط به استقلال غذایی کمک کرد.

غلامرضا شریعتی تصریح کرد:اعتبارات استان با لحاظ نمودن رشد اقتصادی،مدیریت آب،اشتغال و تولید باید به سمت فعالیت های معیشت محور با توسعه شهرک های کشاورزی، گلخانه ای و آبزی پروری سوق داده شود.

وی همچنین خواستار تسریع سرمایه گذاری در این بخش شد و با اشاره به مساله مهار ریزگردها به عنوان دغدغه استان خوزستان، از ایجاد شهرک کشاورزی 5000 هکتاری برای مهار بخشی از این ریزگردها خبر داد.

در سفر دو روزه مدیرعامل و مدیران ستادی شرکت شهرک های کشاورزی به استان خوزستان علاوه بر بازدید از شهرک های در حال ساخت پشمینه زار اندیمشک ،شهرک امام رضا (ع)،زعن شوش و همچنین شهرک آبزیان شهدای اندیمشک با تشکیل جلسه با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان،مسائل و مشکلات حوزه شهرک های کشاورزی بررسی و تصمیمات مناسبی در این خصوص اتخاذ گردید.


تعداد مشاهده خبر170 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal