پرداخت 24 درصد از اعتبارات پیش بینی شده به اجرای سامانه های نوین آبیاری
1399/11/27

1600 میلیارد تومان امسال از محل صندوق توسعه ملی و منابع عمومی برای اجرای سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی پیش بینی شده که از این مبلغ 24 درصد آن پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مشاور وزیر و مجری طرح توسعه سامانه نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: در ابتدای سال جاری قرار بود 100 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری اختصاص یابد که به دلیل محدودیت های درآمدی دولت، تصویب شد سازمان برنامه و بودجه کشور 1120 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی پرداخت کند.

عباس زارع افزود: نزدیک به 480 میلیارد تومان نیز از محل اسناد خزانه اسلامی برای اجرای طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری در زمین های کشاورزی برای سال مالی 99 پیش بینی شده است.

وی با بیان این که در سنوات اخیر معمولا 100 درصد مبلغ تخصیصی از صندوق توسعه ملی پرداخت شده است، اظهار داشت: ما بر اساس این اعتماد با سرمایه گذاری های کشاورزان کار را تا کنون انجام داده ایم.

زارع با اشاره به این که طرح سامانه های نوین آبیاری به سمت هوشمندسازی جهت گیری کرده است، پیش بینی کرد که در سال جاری و آتی در 10 استان کشور، طرح هوشمندسازی سامانه های نوین آبیاری به صورت پایلوت اجرا شود.

وی ادامه داد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی حرکت به سوی توسعه کشاورزی هوشمند است و ما هم همسو با این سیاست، گام بر می داریم.

مجری طرح توسعه سامانه نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: تاکنون به صورت پراکنده هوشمندسازی روش های آبیاری توسط شرکت های دانش بنیان در اراضی کشاورزی برخی استان ها همچون فارس، اصفهان، یزد و خراسان رضوی اجرا شده است.

وی گفت: در صورتی که دستورالعمل های فنی و ضوابط سامانه های نوین آبیاری هوشمند از سوی مراکز تحقیقاتی تایید شود، حمایت ها از این طرح آغاز می شود.

زارع اظهار داشت: با هوشمندسازی سیستم های نوین آبیاری، درصد بالایی از پتانسیل ها از جمله در زمینه راندمان آبیاری و افزایش تولید از قوه به فعل تبدیل می شود.

وی اضافه کرد: در آبیاری هوشمند از اطلاعات تصاویر ماهواره ای برای آبیاری گیاهان در مزارع و باغات استفاده می شود.

تعداد مشاهده خبر1162 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal