ادعای وجود ناخالصی نامتعارف در محموله‌های گندم کذب است
1398/06/27

وزارت جهاد کشاورزی، ادعای وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک را تکذیب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در پی طرح ادعای وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده در خبرگزاری های تسنیم و ایسنا و بازتاب آن در فضای رسانه ای، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی بر پایه گزارش پژوهشکده غلات و اظهارات مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران به منظور روشنگری افکار عمومی توضیحاتی ارائه کرد. متن این توضیحات به رح زیر است:

قیمت تضمینی خرید گندم داخلی بر پایه افت های مفید (شکستگی گندم) و غیرمفید (علف هرز و سنگ‌ریزه) همه ساله توسط دولت با در نظرگیری یک جدول ماتریسی تعیین می‌شود. در سال جاری حدود 7.7 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری و در قالب یک میلیون و 300 هزار نمونه تحویل شرکت بازرگانی دولتی، بخش خصوصی و کارخانجات آرد شده است و از تمامی این محموله‌ها نمونه‌برداری شده و در آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت میزان افت آن‌ها بررسی شده که بر اساس ارزیابی‌های انجام شده توسط پژوهشکده غلات در قالب جدول پاکی، متوسطه افت مفیدگندم‌های خریداری شده 1.03 درصد و افت غیر مفید 1.9 درصد بوده است. از این میزان گندم حدود یک میلیون و 700 هزار تن گندم توسط 173 کارخانه آردسازی کشور که بهترین ارزیاب های کیفی را در اختیار دارند خریداری شده است که طبق اطلاعات سامانه، کارخانجات خرید خود را با میانگین افت مفید 81 صدم و افت غیر مفید 83 صدم درصد انجام داده اند .

با عنایت به اعلام مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی مبنی بر این که رویه سنجش افت گندم در کشور قدمت 30 ساله دارد و امسال نیز مانند همه سالهای گذشته از ابزار سنجش (الک) مشابه استفاده شده است، طرح ادعای ورود گندم با متوسط افت غیرمفید 8 تا 10 درصد یعنی 700 هزار تن شن و خاک و ضایعات به کارخانجات و وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک، ادعایی کاملا کذب بوده، صحت نداشته و قویا تکذیب می شود. هرچند بروز برخی تخلفات موردی و جزیی از سوی دلالان در موارد انگشت‌شماری از محموله‌ها رو انکار نمی کنیم اما باید تاکید شود این موارد در مقایسه با حجم 7.7 میلیون تن گندم خریداری شده بسیار جزیی است و عمده اینگونه تخلفات در همان بدو تحویل محموله به عوامل خرید و سیلوها شناسایی و برخورد شده است. بنابراین به نظر می‌رسد طرح ادعای 700 هزار تن ناخالصی در گندم خریداری شده یا ناشی از ناآگاهی افراد است و یا اینکه برخی به دلیل درگیری منافعشان با این موضوع، این موارد را مطرح می‌کنند.

بر این اساس طرح این گونه شائبه‌های کذب که امنیت روانی و غذایی جامعه را تهدید می‌کند، تاسف بار بوده و جای سوال بسیار دارد. علاوه بر این خدمت مردم شریف کشورمان اعلام می‌کنیم که در کنار نظارت‌های موجود در پروسه خرید گندم، آرد گندم مورد استفاده نانوایان دارای استاندارد اجباری و نظارت‌های مستمر دیگر نیز است و هیچ‌گونه مخاطره در بهداشت و سلامت آرد گندم برای مصرف‌کنندگان وجود ندارد و سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد نیز به صورت مستمر بر تولید آرد نظارت می نمایند‌.

تعداد مشاهده خبر6610 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal